ده نکته در رابطه با اهداف توسعه پایدار

ده نکته در رابطه با اهداف توسعه پایدار

رهبران جهان در سال ۲۰۱۵ در نیویورک با هم دیدار کردند تا در مورد اهداف توسعه پایدار (SDG) گفتگوکنند؛ اهدافی که جایگزین اهداف توسعه هزاره شده‌اند.

به راستی این اهداف چه هستند و اهمیتشان از چه روست؟

ده نکته اساسی در رابطه با اهداف توسعه پایدار را می‌توان بدین شکل بیان کرد:

  • ایده این اهداف از سال ۲۰۱۲ و در پی اجلاس رهبران جهان در برزیل-بزرگترین گردهمایی رهبران در تاریخ سازمان ملل متحد—شکل گرفت. کلمبیا و گواتمالا پیشنهاد کردند این اهداف در ادامه اهداف توسعه هزاره پیگیری شود؛ یعنی همان اهدافی که در سال ۲۰۰۰ وضع شدند و قرار شد تا سال ۲۰۱۵ فقر را به نصف کاهش دهند. تعریفی که از فقر ارائه شد این بود: امرار معاش با کمتر از ۲۵/۱ دلار در روز؛ بنا بر این تعریف، میزان فقر در سال ۲۰۱۵ به نصف رسید.
  • اهداف توسعه پایدار ماحصل فرآیندی بیست‌وسه ساله‌اند که برآمده از بررسی ۸۳کشور و ۷ میلیون نفر از شهروندان این کشورهاست و آن را به بزرگترین مشاوره و همفکری در تاریخ سازمان ملل تبدیل کرده است.
  • کشورها در نهایت بر روی ۱۷ هدف توافق کردند. برخی منتقدین هم معتقدند ۱۷ هدف زیاد است. بر اساس شیوه‌ای تازه در سیاست بین‌الملل، به منظور جلوگیری از موانع بی‌شمار قانونی، هیچ اجبار قانونی در اجرای این اهداف وجود ندارد.
  • نسخه تهیه شده در سازمان ملل که دربرگیرنده برنامه توسعه پس از ۲۰۱۵ است را می‌توان در اینجا بیابید. در این نسخه آمده است: «این برنامه، طرحی‌ست عملیاتی در جهت منافع مردم، کره زمین و شکوفایی».
  • از کارشناسان مدیریتی گرفته تا پژوهشگران حوزه آب‌وهوا، و به طور کل، همه جامعه علمی به شدت از این اهداف حمایت می‌کنند. شورای بین‌المللی علوم هم بررسی مستقلی بر روی این اهداف صورت داد و تاییدشان کرد.
  • البته این پروژه همراهی همگان را به دنبال نداشت. هفته‌نامه َلنسِت این اهداف را مانند «قصه‌های پریانی دانست که در پوششی از خودشیفتگی بوروکراتیکِ بین دولت‌ها پیچیده شده و مزین شده است به ریسمانی بافته شده از فلجی چندجانبه، درحالی که با اسیدی که ملغمه‌ایست از ناکامی روابط مشکلات دولت-ملت مسموم شده است.»
  • ممکن است همه این‌ها صحیح باشد اما باید این واقعیت را نیز در نظر گرفت که بر سر این اهداف چانه‌زنی و مذاکرات فراوانی صورت گرفته است، از این رو نمی‌توان از آن انتظار کمال و بلوغ داشت. این اهداف بیشتر معطوف به ارزش‌ها هستند. با این حال مشروعیت فراوانی نیز در میان تمامی گروه‌ها دارند که خودش دستاورد بزرگی‌ست.
  • حالا باید ببینیم چگونه باید نظر مردم را به سمت این اهداف جلب کنیم. اگر هیچ‌کس توجهی به این اهداف نکند، نیروی مورد نیازشان برای حرکت به جلو را به دست نمی‌اورند. این موضوع مهم است زیرا رسانه‌ها تا کنون تا حد زیادی این اهداف را نادیده گرفته‌اند. یک فیلمساز انگلیسی به نام ریچارد کورتیس قصد دارد کاری کند این اهداف به گوش ۷میلیارد نفر برسد. نخستین قسمت طرح او این است که با همکاری طراحی سوئدی به نام ژاکوب ترول‌بک، SDG ها را اهدافی جهانی بنامند و ارتشی نیز برای سنجش اهداف تدارک ببینند.
  • در حالی‌که اهداف توسعه هزاره عمدتاً برای کشورهای فقیرتر درنظر گرفته شدند، SDGها اهدافی جهانی هستند. این تغییر موضع در نحوه نگاه به توسعه مطلوب را می توان چرخشی سرنوشت‌ساز دانست. تا پیش از این باور بر این بود که کشورهای ثروتمند، ملت‌های فقیر را در مسیر توسعه یاری نمایند، اما اکنون این باور حاکم است که همه کشورها باید دست به دست هم دهند تا از بخش‌های حیاتی زمین محافظت کنند—اقلیم، اقیانوس‌ها، تنوع زیستی و جنگل‌ها.
  • کدام‌ کشور زودتر از بقیه به این اهداف می‌رسد؟ گزارشی وجود دارد که می‌گوید سوئد. اما نروژ، دانمارک، فنلاند و سوئیس هم با فاصله کمی پشت سر سوئد هستند.