نشست خبری دومین جشنواره سراسری عکس حرکت انسانی برگزار شد

نشست خبری دومین جشنواره سراسری عکس «حرکت انسانی» با حضور خبرنگاران و اصحاب رسانه برگزار شد.


در این نشست خبری که با حضور اصحاب رسانه برگزار شد، نوروزی دبیر جشنواره و مدیر عامل بنیاد نیکوکاری حرکت انسانی با اعلام این مطلب گفت : بنیاد نیکوکاری حرکت انسانی، به عنوان سازمانی غیردولتی در مسیر اهداف خیرخواهانه همچون توجه به بهبود وضعیت اجتماعی و اقتصادی و ارتقاء سطح آموزش عمومی، ایجاد روحیه مشارکت در جامعه،در آستانۀ دومین سالگرد آغاز به‌ کار این بنیاد در ایران، «دومین جشنواره سراسری عکس حرکت انسانی» را برگزار می‌کند.

جواد نوروزی افزود: این بنیاد که دفتر اصلی آن در دانمارک به ثبت رسیده است در کشورهای فلسطین‌،اوگاندا،افغانستان، نپال و ایران نیز دفاتری دایر شده و مشغول به ادامه این مسیر هستند که دفتر مشهد با مجوز وزارت کشور به صورت ملی در سطح ایران مشغول به کار است .

وی تصریح کرد:  این بنیاد باتعدادی از مدارس و آموزشگاه های در سطح استان مرتبط است و اقداماتی در زمینه فرهنگ و هنر انجام داده می‌دهد تا برای نسل نوجوان و جوان ما فعالیت هایی انجام شودکه این نسل را نسبت به مشارکت در ارتقاءدر سطح فرهنگ جامعه حساس و ترغیب نماید .

مدیر عامل دفتر بنیاد نیکو کاری حرکت انسانی خاطر نشان ساخت: سال گذشته اولین نمایشگاه عکس برگزارشد که خوشبختانه حضور و استقبال هنرمندان در آن بسیار خوب و انعکاس آن نیز بسیار قابل توجه بود. از این رو به مناسبت دومین سالگرد تاسیس دفتر بنیاد در ایران تصمیم به برگزاری این جشنواره گرفتیم.

دبیر این جشنواره درباره بخش‌های جشنواره نیز اظهار داشت : این جشنواره در دو بخش آزاد و عکاسی با تلفن همراه که هر دوبخش با محوریت موضوعات جشنواره است برگزار خواهدشد.

مدیر هنری و اجرایی این جشنواره درادامه نیز با اشاره به این نکته که رسانه عکاسی به عنوان‌یک عنصر تاثیر گذار در جامعه امروزی نقش بسیار قوی پیدا کرده است، گفت : امروز هر فرد دارای یک وسیله برای عکاسی است که به گونه ای می توان گفت عکس در زندگی ما رسوخ پیدا کرده است تا جایی که به عنوان اسنادی که می توان به آن در دوران های مختلف استناد کرد . لذا این بنیاد، دومین جشنواره عکس را برگزارخواهد کرد تا از طریق فرهنگ و هنر در راستای ریشه کنی فقر قدم بردارد.

ابراهیم بهرامی افزود: 

از اهداف این جشنواره می توان به مواردی چون توجه به اثرات مخرب توزیع ناعادلانه ثروت در جامعه، ترویج فرهنگ مشارکت ‌و همیاری بین اقشار مختلف جامعه، پیوند بیشتر هنرمندان با فعالیت‌های‌ خیرخواهانه، معرفی و گسترش برنامه‌های انسانی بنیاد نیکوکاری حرکت انسانی از طریق فرهنگ و هنرو  فرهنگ‌سازی برای نسل آینده‌ساز کشور اشاره داشت.

وی همچنین در خصوص موضوعات جشنواره نیز بیان داشت :

توجه به محرومیت‌های فرهنگی و اقتصادی، تاثیر فقر فرهنگی‌واقتصادی بر امنیت اجتماعی، حرکت‌های انسان‌دوستانه؛ مهرورزی و اخلاق، عشق ومحبت، نماد‌های محرومیت در حاشیۀ شهرها ، شیوع ویروس کرونا و تأثیر مثبت ‌و منفی آن بر روابط انسانی و همچنین  انعکاس فعالیت‌های آموزشی، مدنی ‌و قانونیِ آگاهی‌بخشی به جامعه می باشد.

مدیر هنری جشنواره های مختلف عکاسی تصریح کرد: از دیگر موضوعات این جشنواره به سهم کودکان از جامعه، تاثیر فقر فرهنگی‌واقتصادی بر وضعیت محیط زیست نیز می توان یادآور شد .

وی درباره شرایط و مقررات شرکت در جشنواره نیز گفت :

شرکت تمامی ‌عکاسان، اعم از حرفه‌ای و علاقه‌مند ، بدون محدودیت سنی در این جشنواره‌ آزاد و رایگان است و هر عکاس می‌تواند حداکثر با هشت تک‌عکس در جشنواره شرکت کند ومتقاضیان تنها امکان شرکت در یکی از بخش‌های جشنواره را دارند و در صورت عدم رعایت قوانین، عکس‌های ارسالی در هیچ‌یک از بخش‌ها شرکت داده نخواهد شد.

ابراهیم بهرامی افزود: عکس‌ها می‌توانند رنگی ، سیاه و سفید و یا تک‌رنگ باشندو برای بخش عکاسی با تلفن همراه، اندازۀ خروجی فایل عکس‌های تلفن همراه کفایت می‌کند. عکس‌ها فقط از طریق ثبت ‌نام در سایت بنیاد حرکت انسانی به آدرسwww.harkatensani.org دریافت می‌شود.

عکس های مستند این پژوهشگر خاطر نشان‌ساخت: عکس‌ها باید مستند باشند و شرکت‌کننده با ارسال فایل اصلی عکس، به عنوان مالک اثر شناخته شده و مسئولیت هرگونه دعوی در باب مالکیت اثر به عهدۀ شرکت کننده است.

این مدرس با اشاره به این نکته که پس از انتخاب اثر در مرحلۀ نخست، فایل عکس در ابعاد بزرگ و اصلی، برای نمایش در نمایشگاه و چاپ در کتاب جشنواره، از عکاس مطالبه خواهد شد،بیان داشت : هدف این جشنواره حساس کردن نگاه جامعه به مقوله فقر و کمک به دیگران است و خوشبختانه با هماهنگی های لازم این حاصل این جشنواره به صورت نمایشگاه در چندین کشور برگزار خواهد شد .

 وی با تاکید به این نکته  که با توجه به کرونا افتتاحیه ،اختتامیه و برگزاری جشنواره و نمایشگاه تصمیم گرفته خواهد شد، تصریح کرد: برنامه هایی برای برگزاری نمایشگاه به صورت مجازی در مجامع بین المللی نیز در نظر گرفته شده است که امیدواریم این حرکت انسانی نوید بخش اتفاقات خوب و همدلی های بیشتر برای ادامه مسیر باشد .

وی درادامه نوید داد: هزینۀ برپایی نمایشگاه و چاپ کتاب جشنواره به عهدۀ برگزار کننده خواهد و از میان آثار رسیده، تعداد ۶۵ اثر توسط هیئت داوری انتخاب خواهد شد و برای برپایی نمایشگاه و چاپ کتابی از آثار جشنواره مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

مدیر هنری و اجرایی این جشنواره خاطر نشان ساخت: به تمامی شرکت‌کنندگان، گواهی حضور، لوح فشردۀ عکس‌های نمایشگاه و کتاب جشنواره (‌در صورت چاپ) اهدا خواهد شد.

وی همچنین درخصوص هیئت داوران جشنواره گفت :

افشین شاهرودی،مهتاب کرامتی، حمیدرضا گیلانی فر ،فرامرزعامل بردبارو نوشین وفادار داوری این دوره از جشنواره را بر عهده خواهند داشت. 

وی درباره جوایز این دور جشنواره نیز بیان داشت: جوایز بخش آزاد به ۵ نفر اول لوح تقدیر و به نفر اول علاوه برآن یادمان جشنواره اهدا خواهدشد ،همچنین مبالغ ۵۰،۳۰،۲۰ میلیون ریال جایزه نقدی به نفرات اول ،دوم و سوم اهدا خواهدشد .

وی همچنین جوایز بخش تلفن همراه را نیزجوایز غیر نقدی را مانند جوایز بخش ازاد اعلام کرد و درباره جوایز نقدی افزود : به نفرات اول ،دوم و سوم جوایز نقدی به مبالغ ۳۰،۲۰ و ۱۵ میلیون ریال به ترتیب اهدا خواهد شد . 

بهرامی همچنین ازدو جایزه ویژه  هریک به مبلغ ۲۰ میلیون ریال «از نگاه کودک و نوجوان» به دو عکس برگزیده که داوری این جوایز توسط گروهی از کودکان خلاق و علاقه‌مند انجام می سود،خبردادو افزود:

جایزه ویژه بهترین عکسِ نمایشگاه «از نگاه مردم» نیز به مبلغ ۲۰ میلیون ریال نیز اهدا خواهد شد که 

انتخاب این جایزه در این بخش بر اساس رای مردمی ، صورت خواهد گرفت.

وی درادامه خاطر نشان ساخت:

آخرین مهلت ثبت ‌نام و دریافت آثار: ۲۱ شهریور سال جاری و داوری آثار هفته آخر شهریورماه انجام خواهدشد. که دریافت فایل‌های اصلی از آثار پذیرفته شده پس از داوری و اعلام نتایج به مدت سه روزانجام خواهد شد و گشایش برنامه‌های جشنواره هفته اول مهر خواهد بود که افتتاحیه و برپایی نمایشگاه راهفته آخر مهر ماه و مراسم پایانی و اهدای جوایز در اول آبان ۱۳۹۹ برگزار خواهد شد که در صورت مساعد بودن شرایط بهداشتی جامعه این بخش، حضوری و در غیر این صورت، مجازی برگزار خواهد شد.

وی در پایان تاکید کرد: این جشنواره بطور قطع با همکاری هنرمندان برگزار خواهد شد و این کار کاملا دلی ‌و دوستانه است.