تبیین موضوعات دومین جشنواره سراسری عکس «حرکت انسانی» توسط ابراهیم بهرامی مدیر هنری جشنواره

امروزه عکاسی در بازنمایی رفتارهای اجتماعی در جهت تحقیق و توسعه و مطالعات تصویری بعنوان یکی از راهکارهای تبیین و شناخت معیارهای زیستی و پژوهش های جامعه شناسی جایگاه ویژه ای یافته است. بنیاد نیکوکاری حرکت انسانی در جهت ثبت تصویری بسیاری از اهداف خیرخواهانه و نمایش کاستی ها و توجه دادن عموم مردم به توزیع ناعادلانه ثروت در جامعه و همچنین آگاهی بخشی نسبت به رفع و ریشه کنی فقرو محرومیت های اجتماعی ، دومین جشنواره ی سراسری عکس خود را در مهر ماه امسال برگزار می کند. ازمهمترین محور های عکاسی که این جشنواره با هدف ترویج مشارکت و همیاری و همچنین پیوند بیشتر هنرمندان با فعالیت های خیر خواهانه در جهت فرهنگ سازی و آگاهی بخشی در جامعه مد نظر دارد می توان به موضوعات زیر اشاره کرد.
توجه به محرومیت های فرهنگی ، آموزشی و اقتصادی، نمایش فعالیت های انسان دوستانه ،‌مهرورزی و اخلاق ، عشق و محبت و سبک زندگی سالم ، سهم واقعی کودکان در جامعه ، و همچنین‌تاثیر شیوع ویروس کرونا در روابط انسانی.
این جشنواره در دوبخش ( آزاد و عکاسی با تلفن همراه )که با نگرش ونگاهی آزاد و خلاق به موضوعات مطرح شده همراه خواهد بود، آماده پذیرش آثار عکاسان کشورمان می باشد. نگرش آزاد عکاسان به محورهای جشنواره ، دریچه ای را برای عکاسان می گشاید تا فراتر از نگاههای معمول و با تعمق در موضوع به خلق یک اثر هنری و تاثیر گذار بپردازد. به جهت بررسی تحلیلی و اسنادی آثار در جهت نمایش واقعی چهره ی محرومیت در جامعه ، آثار ارسالی بایستی مستند بوده و شرکت کنندگان بایستی ازهرگونه دستکاری دیجیتالی بر روی عکس ها که جنبه ی مستند گونه ی آن را مخدوش کند (‌بجز در موارد ویرایش فایل های دیجیتالی در حد تنظیم نور،رنگ و کنتراست ، کادربندی و تبدیل به سیاه و سفید ) اجتناب کنند. شرکت در این جشنواره برای کلیه ی عکاسان حرفه ای و غیر حرفه ای و بدون محدودیت سنی آزاد است و هر عکاس می تواند با ۸ عکس دریکی ازبخش های جشنواره شرکت کند. هیئت داوری این دوره از جشنواره را اساتید و هنرمندان کشورمان مرکب از ( افشین شاهرودی ، مهتاب کرامتی ، نوشین وفادار ، فرامرز عامل بردبار و حمیدرضا گیلانیفر ) تشکیل خواهند داد و از میان آثار رسیده عکس های برگزیده در هر دو بخش را معرفی خواهند نمود.
در این جشنواره ، ‌جوایزارزشمندی به منظور قدردانی از نگاه هنرمندانه ی عکاسان در نظر گرفته شده است که شامل لوح افتخار ، یادمان جشنواره و جایزه ی نقدی برای۶ اثر برگزیده و۴ لوح سپاس برای ۴ عکس در دو بخش جشنواره پیش بینی شده است که توسط هیئت داوری معرفی خواهند شد. علاوه بر این یک جایزه جنبی نیز به بهترین عکس برگزیده بعنوان جایزه ی مردمی که توسط آرای عمومی و از میان آثار منتخب نهایی هیئت داوران اهدا خواهد شد و از آنجا که نقش کودکان و نوجوانان د رنگاه به آینده از اهمیت ویژه ای برخوردار است ، دوجایزه از نگاه کودک و نوجوان نیز در نظر گرفته شده است که توسط گروهی از کودکان و نوجوانان عکاس و علاقمند از میان آثار نمایشگاه برگزیده خواهند شد .
آخرین مهلت ارسال آثار به دبیرخانه، ۲۱ شهریور سال جاری خواهد بود و برگزاری مجازی نمایشگاه نیزبصورت مجازی در مهر ماه صورت خواهد پذیرفت و در زمان مناسب نمایشگاه فیزیکی آثار برگزیده نیز برای عموم به نمایش گذاشته خواهد شد.
مراسم اختتامیه و اهدای جوایز نیز در شرایط حاضر بصورت مجازی پیش بینی شده است.
این جشنواره تحت حمایت نمایندگی فدراسیون هنر عکاسی در ایران و انجمن عکاسی یورو فتوآرت برگزار می شود.
جهت دریافت اطلاعات بیشتروشرکت در جشنواره می توانید به سایت این جشنواره به آدرس www.harkatensani.org مراجعه نمایید.
آثار برگزیده ی اولین دوره ی این نمایشگاه را نیز می توانید در سایت اینترنت به آدرس https://harkatensani.org/fest2019/ مشاهده کنید .